۷ نوع نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان

0 8,659

امروزه نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان در طراحی‌های مدرن رواج پیدا کرده‌اند. این سبک جذاب با تمرکز بر رنگ‌آمیزی خانه، به اجزای آن روح می‌بخشد؛ اما ایجاد یک بافت منحصربه‌فرد روی دیوارهای خانه به‌تنهایی می‌تواند شخصیتی به خانه شما ببخشد که یک رنگ‌آمیزی ساده از پس آن بر نمی‌آید. نقاشی برجسته ساختمان حتی می‌تواند به پنهان کردن خطاهای معماری کمک کند و باصرفه جویی در هزینه‌های تعمیرات، یک دیوار یا سقف ناهموار را می‌توان به‌سادگی در یک الگوی بافت جذاب محو کرد. همین دلایل کافی است تا نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان، روزبه‌روز محبوبیت بیشتری کسب کند و استفاده از آن کم‌کم در صنعت ساختمان گسترش پیدا کند.

اگر فکر می‌کنید انجام نقاشی سه‌بعدی ساختمان کاری دشوار است، کاملاً در اشتباه هستید! متخصصان باتجربه ما در کار‌چی‌داری، با بهترین ابزار و رنگ‌ها و به بهترین نحو هر طرح سه‌بعدی یا برجسته‌ای را که بخواهید برای شما اجرا خواهند کرد. در زیر هفت نوع بافت سه‌بعدی و برجسته محبوب و تکنیک‌های انجام آن‌ها را معرفی می‌کنیم تا شما راحت‌تر بتوانید طرح موردعلاقه خود را از بین آن‌ها انتخاب کنید.

نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان

روش‌های مختلف نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان 

بافت شانه‌ای برای نقاشی

بافت شانه در نقاشی ساختمان

بافت شانه با ایجاد خطوط به عرض و شکل‌های مختلف روی دیوار ایجاد می‌شود. این تکنیک ساده غالباً برای تولید یک سری مکرر از الگوهای رنگین‌کمانی در دیوار استفاده می‌شود. ابزاری که برای پیاده‌سازی این روش لازم است، غلتک و یک ماله مخصوص است که دندانه‌های آن از هم فاصله‌های یکسانی داشته باشند (اگر به طرح‌های شلوغ‌تر علاقه دارید، فاصله دندانه‌ها می‌تواند متفاوت باشد تا طرح متقارن نشود). با استفاده از غلتک، ترکیبی از رنگ را به دیوار بمالید، سپس از ماله دندانه‌دار استفاده کنید تا به‌آرامی خطوطی در رنگ به وجود آورید.

بافت پاپ‌کورن برای نقاشی

پاپ کورن در رنگ‌آمیزی خانه

سقف‌های با طرح پاپ کورن یک ظاهر کلاسیک در دهه ۷۰ میلادی بود و هنوز هم در خانه‌های بی‌شماری دیده می‌شود. دلیل محبوبیت این نوع بافت دیوارها این است که برای پنهان کردن نواقص معماری بسیار عالی است و حتی می‌تواند به‌عنوان عایق صدا عمل کند؛ اما بهترین قسمت در مورد این سبک از بافت پیاده‌سازی راحت و به‌صرفه آن است.

بیشتر بخوانید  مزایا و معایب شوفاژ نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی

تنها چیزهایی که لازم هستند، بافت پاپ کورن، یک کمپرسور هوا و یک تفنگ قیفی است. بافت پاپ کورن ترکیبی خشک از پلی استایرن خشک و بارنگ سفید استاندارد است، بنابراین بهتر است قبل از استفاده دیوار و یا سقف بتونه شوند. بافت پاپ کورن را با پیروی از دستورالعمل‌های بسته‌بندی با آب مخلوط کنید. حتماً تمام سطوح و وسایلی را که نمی‌خواهید رنگی شوند بپوشانید. سپس با استفاده از تفنگ قیفی، بافت پاپ کورن را روی محل موردنظر اسپری کنید. بعد از خشک شدن، می‌توانید دیوار را روی این بافت به هر رنگی که می‌خواهید رنگ‌آمیزی کنید.

بافت پوست پرتغال برای نقاشی

پوست پرتقال در روش نقاشی سه‌بعدی ساختمان

بافت پوست پرتقال دقیقه همان‌طور که از اسمش پیداست، به شکل پوست پرتقال است. قبل از پیاده‌سازی این بافت، باید اطمینان حاصل کنید که دیوارها صاف هستند و گردوخاک روی آن‌ها نشسته است تا این بافت به‌خوبی به دیوار بچسبد. ابزار لازم برای بافت پوست پرتقال، یک تفنگ قیفی، یک کمپرسور هوا و ترکیب دیوار خشک است. ترکیب دیوار خشک یک پودر سفید از جنس گچ است که با آب مخلوط می‌شود. ترکیب دیوار خشک را با آب مخلوط کنید تا اینکه غلظت آن مثل غلظت مایع کیک شود، سپس آن را درون تفنگ قیفی خود بریزید. مقدار کمی از قیف را روی یک قطعه آزمایش اسپری کنید و دریچه هوا را تنظیم کنید تا الگوی اسپری موردنظرتان متناسب باشد. سپس با شدت‌های متفاوت آن را اسپری کنید تا طرح‌های برجسته متفاوتی را به وجود بیاورید. بعد از خشک شدن، می‌توانید دیوار را رنگ کنید.

تکنیک حذفی برای نقاشی

تکنیک حذفی برای رنگ‌آمیزی خانه

تکنیک حذفی یک الگوی روستایی منحصربه‌فرد، شبیه به گچ کاری را ایجاد می‌کند. این تکنیک دقیقه همان تکنیک پوست پرتقال است اما با یک مرحله اضافه‌تر! پس از ایجاد بافت پوست پرتقال، قله‌ها و برآمدگی‌هایی را که در ترکیب دیوار خشک وجود دارد با استفاده از یک ماله پهن صاف کنید. در پیاده‌سازی این تکنیک زمان‌بندی بسیار مهم است. اگر خیلی زود صاف کردن ترکیب دیوار خشک شروع کنید، لبه‌های ماله خط‌هایی روی دیوار باقی می‌گذارد. اگر دیدید که این اتفاق می‌افتد، پنج یا ۱۰ دقیقه دیگر صبر کنید و سپس دوباره شروع کنید.

بیشتر بخوانید  مواردی که باید درباره اصول و قوانین نظافت مشاعات ساختمان بدانیم
بافت ماسه‌ای برای نقاشی

روش ماسه در نقاشی برجسته ساختمان

این روش با استفاده از ترکیب معروف به پرلیت (پرایمر با ماسه مخلوط شده در آن) و یک قلم‌مو رنگ ۷ اینچی به‌راحتی پیاده‌سازی می‌شود. قلم‌مو را چند اینچ داخل پرلیت فرو کنید و در هر طرف سطل آن را تمیز کنید تا رنگ از آن چکه نکند. ابتدا یک الگوی چرخشی را روی یک بخش دیوار تمرین کنید. با استفاده از قلم‌مو، از بالای دیوار شروع کنید و یک حلقه بزرگ ایجاد کنید. هر ردیف از این الگوی چرخان قسمت پایینی ردیف قبلی را می‌پوشاند. به این صورت، طرح‌ها باهم ادغام می‌شوند و زیبایی بیشتری به دیوار شما می‌دهند. کار خود را روی کل دیوار ادامه دهید تا همه جای آن پر شود، سپس بگذارید خشک شود. پس از ۲۴ ساعت می‌توانید دیوار را رنگ کنید.

پای کلاغ در روش نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان

این بافت یک الگوی تصادفی از خطوط نازک بر روی دیوارهای شما ایجاد می‌کند. تنها چیزی که برای این تکنیک موردنیاز است غلتک، یک ‌قلم‌مو “slap” و ترکیب دیوار خشک است. ترکیب خود را با آب مخلوط کنید تا غلیظ شود، سپس با استفاده از غلتک خود آن را به‌طور یکسان روی دیوار بمالید. هر طرف قلم‌مو slap را به ترکیب دیوار خشک آغشته کنید و سپس با استفاده از قلم‌مو به دیوار ضربه بزنید. هیچ الگوی خاصی در این بافت وجود ندارد، بنابراین از آن لذت ببرید و با تغییر زاویه قلم‌مو طرح‌های متفاوتی ایجاد کنید. بعد از ۲۴ ساعت خشک شدن، می‌توانید اتاق را رنگ‌آمیزی کنید.

بافت پای کلاغ

پای کلاغ حذفی برای رنگ‌آمیزی خانه

یکی دیگر از تکنیک‌های نقاشی‌های برجسته و سه‌بعدی ساختمان، ترکیبی از روش حذفی و پای کلاغ است که برای ایجاد یک الگوی تصادفی با خطوط مسطح و پهن‌تر به‌جای خطوط نازک در روش پای کلاغ استفاده می‌شود. برای استفاده از این بافت، به غلتک، قلم‌مو slap، ماله و ترکیب دیوار خشک احتیاج دارید. با استفاده از تکنیک پای کلاغ، بافتی روی دیوار اتاق ایجاد کنید سپس با تکنیک حذفی، بعضی بخش‌های بافت را پاک کنید. اگر ماله روی دیوار خط می‌انداخت، کمی صبر کنید تا دیوار خشک‌شده و سپس ادامه دهید.

بیشتر بخوانید  رژیم کتوژنیک چیست؟ مزایا و معایب، بایدها و نبایدهای آن

بافت گل رز برای رنگ‌آمیزی خانه و نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان

بافت گل رز نیز نوعی از بافت پای کلاغ است. این الگوی بافت با استفاده از یک قلم‌مو و با ایجاد دایره در ملات مرطوب ایجاد می‌شود تا طرح‌هایی شبیه گل رز را ایجاد کند. این طرح تنها یک بافت زیبا به دیوار شما نمی‌بخشد، بلکه علاوه بر جذابیت بصری که ایجاد می‌کند، برای پنهان کردن نواقص موجود در سطح دیوار نیز مناسب است.

طرح چوب

روشی که به‌تازگی موردعلاقه بسیار قرارگرفته است، استفاده از غلتک‌های طرح دار است. با استفاده از این غلتک‌ها، شما می‌توانید روی رنگ دیوار طرح‌های مختلفی را ایجاد کنید. یکی از این طرح‌ها طرح چوب است. به کمک غلتک طرح چوب، می‌توانید روی دیواری که بارنگ قهوه‌ای رنگ شده است، طرح تنه درخت ایجاد کنید که حس و حالی کلبه مانند به وجود می‌آورد. برای طبیعی‌تر جلوه کردن این طرح، می‌توانید غلتک‌هایی با الگوهای متفاوتی از تنه درخت استفاده کنید.

استفاده از تکنیک‌های نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان برای رنگ‌آمیزی خانه، روح تازه‌ای به منزل شما می‌بخشد و آن را از یکنواختی و خسته‌کنندگی درمی‌آورد. نقاشی برجسته و سه‌بعدی ساختمان باعث سایه‌روشنی و نوردهی در بخش‌های مختلف ساختمان می‌شوند که زیبایی و جلوه آن را دوچندان می‌کند. اگر تصمیم دارید که این تکنیک‌ها را روی منزل خود پیاده کنید، حتماً با متخصصین کارچی داری تماس بگیرید. کارچی داری یک سامانه هوشمند سفارش خدمات است که انواع مختلف خدمات ساختمانی را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد. متخصصین کارچی‌داری، به بهترین نحو و با انواع رنگ‌ها و ابزارآلات ساختمانی تکنیک موردنظر شما را پیاده‌سازی خواهند کرد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.